goog

Google Powermeter Enerji Takibi

goog-powermeter_main300

Google Powermeter, evde kullanılan enerji miktarının belirlenmesi amacıyla çalışmakta olduğunu duyurdu. Google’ın çalışmaları sayesinde hem enerji tasarrufu katkı sağlayacak hemde çevreye zararlı atıkların salınmasının biraz olsun önüne geçecek.  Power meter adını verdiği programı ABD Hükümeti ve bazı kamu şirketleri ile birlikte devreye soktu.

 

Bu yazılım kullanıcıların ne kadar güç harcadıklarını gerçek zamanlı olarak aktarıyor. Yazılım akıllı sayaçlardan gelen bilgiyi otomatik olarak okuyarak belli bir cihazın herhangi bir zamanda ya da zaman aralığında tükettiği güç miktarını hesaplıyor. Bu sayede evde en çok enerji çeken cihazlar belirleniyor, buna göre kullanıcılara ya bu cihazları daha az kullanmak ya da bu cihazları daha fazla enerji tasarrufu sağlayan modellerle değiştirmek kalıyor.

pwmtr

Google’ın çalışmaları evde enerji kullanımı bilgilerinin ışığında aylık elektrik faturalarının yüzde 5 ile 15 arasında düşmesini sağladığını gösteriyor. ABD’deki evlerin yarısının %10′luk enerji tasarrufu sekiz milyon arabanın yollara çıkmamasına karşılık geliyor.

Google PowerMeter programı şu anda prototip aşamasında ve testleri sürüyor. Ancak Google kamu şirketleri ve cihaz üreticileri ile işbirliğine giderek pilot kullanım programları oluşturmayı umuyor.

Sonraki paylaşımlarımda google power meter api’lerini kullanarak enerji takibi üzerine programlar üzerinde çalışmalarımı sizinle paylaşacağım.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir