poe2

Power On Ethernet IEEE 802.3af modül

Merhaba Arkadaşlar,

Bu yazımda sizlere Ethernet hattından besleme almak için gerekli devreyi ve bu sistemi kısaca sizlere anlatacağım.

PoE (Power over Ethernet) Nedir?

Ethernet Üzerinden Besleme sağlayan sistemdir.  PoE IP tabanlı sistemlerde uç noktadaki cihazın  beslemesinin data kablosu üzerinden taşınmasını sağlayan teknolojinin adıdır. İlk olarak 2000 yıllarında Cisco tarafından geliştirilen  bu sistem IP telefonlar kullanımıyla yaygın hala geldi.

Sistemin basit bir şeması aşagıdaki gibidir.

poe

PoE temel olarak elekriksel gücün kaynak cihazda ethernet kablosuna aktarılması ve  hedef cihazda yine ethernet kablosu üzerinden alınması prensibine göre çalışır. Güç sağlama göreviyle çalışan kaynak cihaz  PSE (Power Sourcing Equipment-Güç Kaynak Cihazı) olarak, gücün taşındığı hedef cihaz ise Powered Device (PD) şeklinde terimleştirilmiştir. Kaynak ve hedef cihazlar arasındaki elektrik aktarımı, harici adaptörler aracılığıyla olabileceği gibi, bu adaptörler cihazlarda tümleşik şekilde de bulunabilirler. Aşağıdaki şekilde de görüldüğü gibi elektriksel güç, PoE Switch denilen ağ cihazlarıyla doğrudan kablo ortamına aktarılabilir ya da anahtarlayıcıdan gelen veri ve güç kaynağından gelen güç, enjektör ile birleştirilerek kablo ortamına verilebilir. Her iki şekilde de elektriksel güç, herhangi bir ek kablo ya da priz gerekmeden, tamamen ethernet kablosu ile aktarılmış olur.

1090_00021

 

PoE Standardizasyonu

IEEE (Institute of Electrical and Electronic Engineers), ağ endüstrisinde uyumluluk sağlamak amacıyla çeşitli protokoller ve standartlar geliştirmektedir.  PoE teknolojisi için IEEE 802.3af standardı, Haziran 2003’te IEEE Standard Board tarafından IEEE 802.3 standatlarına ilave olarak kabul edilmiştir.

Gücün Kablo Üzerinden Aktarımı

IEEE 802.3af standardına göre kablo üzerinden güç aktarımı iki şekilde yapılabilir

  1. Kullanılmayan iki çift kablo, güç aktarımı için kullanılabilir.
  2. Veri aktarımı için kullanılan çiftler üzerinden aktarım sağlanabilir. Ethernet çiftleri hedef ve kaynak cihazda transformatörlerle eşleştirildiği sürece, DC voltajını data aktarılan çiftlere eklemek mümkündür.

IEEE 802.3af standardı iki yöntemin bir arada kullanılmasını desteklemediği için mutlaka bu iki yöntemden biri kullanılmalıdır.

Bizim devremizde IEEE 802.3af  standardına uygun bir şekilde yapılmıştır. Bu kadar bilgi verdikten sonra cihazımıza gecelim.

Cihaz genel görünümü ve devre şeması aşagıdaki gibidir.

poe2

poe3

Devrede kullanılan entegre SI3402   IEEE 802.3 standardına göre yapılmıştır.

Datasheet dosyasına buradan ulaşabilirsiniz.

http://www.silabs.com/Support%20Documents/TechnicalDocs/Si3402.pdf

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir