lipo-1-hucreli-240-mah-pil

USB lityum polimer batarya şarj devresi

lipo-1-hucreli-240-mah-pil

Lityum polimer piller günümüzde elektronik sistemlerde geniş bir alanda kullanılan pillerdir.  Li iyon piller için hafıza etkisi sorunu yoktur, dolayısıyla bu pilleri şarj etmek için tam olarak boşalmalarını beklemek gerekmez. Ayrıca yine aynı nedenden dolayı şarjı yarıda kesmek pil için olumsuz bir etki yaratmaz. Bu avantajlarından dolayı kullanım kolaylığı sağlar. Günümüzde bu pillerin kapasitesi 3 katına çıkarken şarj süresi 8 dakikaya kadar  düşmüştür. 

LİPO pillerin özellikleri şöyledir;

  • S ile tanımlanan ifade pilin kaç hücreli olduğunu gösterir. Her bir hücre için nomimal voltaj değeri 3.7V     olarak tanımlanır. Eğer 3S bir pilimiz var ise nominal voltajı 11.1V olur.
  • P ile tanımlanan ifade paralel bağlanan pil sayısını verir. Yani eğer pilimizin üzerinde 3S2P yazıyorsa seri bağlanan üç hücre ve seri bağlı pilden paralel olarak 2 tane olduğunu anlarız. Paralel bağlama ile pilimizin voltajı değişmez fakat verebileceği akım iki katına çıkar. 
  • C ile tanımlanan ifade bize pilimizin verebileceği maximim akımı, şarj ve deşarj akımları ile ilgili bize bilgi verir. Mesela pilimizin 1C değeri 1550mA ise 30C pil bize anlık olarak (1550×30=46500mA) 46.5A verebilir. Bu pil sürekli olarak yaklaşık 20A verebilir. Bazı pillerde sürekli ve anlık C değerleri verilmektedir.

Bu kadar teknik bilgi verdikten sonra bataryamızı şarj edecek devrenin detaylarına gelelim.

Microchip firmasının MCP73833 enteğresini   li-po pilleri şarj etmek için kullanıcaz.

USB mini konnektör girişi ve batarya şarjı için çıkış konnektörü sayesinde devremiz kolay bir kullanıma sahiptir. Ayrıca devrede giriş bağlantısını gösteren kırmızı bir led, şarj olduğunu gösteren sarı led, şarj dolduğunu gösteren yeşil bir led bulunmaktadır.

Devre iki opsiyonlu olarak 100mA ve 470mA  şarj akımları şağlamaktadır. Devrede yapacağınız bir jumperle bunu ayarlayabilirsiniz.

 

Kırmızı Led: Güc var

Sarı Led: Şarj oluyor

Yeşil Led: Şarj tamamlandı

lipo

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir